PREBAVA IN REFLUKS

Ena od značilnosti, zaradi katerih so živi organizmi neverjetni in občudovanja vredni, je kompleksna raznolikost tkiv in okolij, ki se v njih razlikujejo, da bi čim bolje opravljali različne funkcije. Prav usklajeno delovanje različnih, različnih organov nam omogoča, da živimo v najboljši možni meri.

Oglejmo si želodec. Ta organ je strukturiran v tesni povezavi s svojo posebno funkcijo; v njem se nahaja obilica želodčnih sokov, tj. encimov, spojin in drugih dejavnikov, ki so namenjeni omogočanju prebave in obrambi pred napadi neželenih mikroorganizmov.
Med sestavinami želodčnih sokov je tudi klorovodikova kislina, ki znatno zniža pH okolja v želodcu. Z drugimi besedami, želodec izloča izjemno kisle sokove. To je namenjeno prav zaščiti in aktiviranju želodčnih prebavnih encimov, ki lahko delujejo le v kislem okolju.
Vsebina želodca je tako kisla, da lahko poškoduje katero koli drugo človeško tkivo, če pride v stik z njim. Če ni bolezni, stene želodca niso ogrožene zaradi debele plasti sluzi, ki prekriva notranjost organa in ga ščiti pred jedkostjo kislin.
Vsebina želodca se pretaka le v črevo, organ, ki je dobro pripravljen, da jo sprejme. Komunikacijo z požiralnikom, organom, ki povezuje žrelo in želodec, preprečuje kardija, ventil, ki se odpira, da hrana prehaja iz požiralnika v želodec, vendar preprečuje, da bi se vsebina želodca "vrnila" v požiralnik.Tu nastopi gastroezofagealni refluks, tj. dviganje hrane in kisline iz želodca v požiralnik.
Vzrok za refluks je običajno moteno delovanje kardije, poleg tega pa so lahko vzrok tudi naslednji dejavniki

počasno praznjenje želodca
nosečnost (plod stisne želodec, kar olajša refluks)
debelost (trebušna maščoba poveča pritisk na želodec)
hiatalna kila
kajenje
jemanje nekaterih zdravil
Gastroezofagealni refluks zagotovo ne ostane neopažen, ko se pojavi: kislost želodca škoduje stenam požiralnika, kar se odraža v bolečinah, morebitnih poškodbah in vnetju požiralnika. Pojavijo se simptomi, ki so običajno naslednji:

retrosternalno pekoč občutek
regurgitacija
krči požiralnika
disfagija (težave pri premikanju hrane po požiralniku)
Drugi sorodni simptomi so:

hripavost
disfonija
kašelj
vnetje grla in žrela
Obseg pritožb je seveda sorazmeren s pogostostjo pojavljanja pojava, ki se zdi razširjen in je pri nekaterih ljudeh skoraj kroničen.

Kako se spopasti s težavo

Da bi zaščitili želodec in zmanjšali možnosti za refluks s povsem naravnimi in učinkovitimi metodami, lahko delujemo na več področjih, kot sta zaščita in sprostitev želodčne sluznice ter ugodno delovanje želodca.
Predstavljajte si, da bi ustvarili nekakšen želatinast "čep", ki bi z usedanjem v ustju želodca preprečil, da bi se snovi v želodcu izlile v požiralnik. Obstajajo naravne sestavine (alginska kislina, gumi guar, natrijev bikarbonat in magnezijev karbonat), ki v medsebojni sinergiji to omogočajo. Kako?
Alginska kislina se pridobiva iz celične stene rjavih alg. Ta spojina je koloid, kar pomeni, da zelo dobro absorbira vodo, ne da bi prešla v raztopino. V kislem okolju, kot je želodec, in ob prisotnosti puferskega sistema (ki ga tvorita magnezij in natrij) alginska kislina ustvari viskozni "čep", ki se nahaja na površini želodčne vsebine in ji preprečuje izstopanje. Rezultat je optimalen, če alginski kislini dodamo gumi guar, polisaharid z odličnimi zgoščevalnimi lastnostmi, tudi če jo zaužijemo v majhnih količinah.

Za zaščito želodčne sluznice je eno od najbolj priporočljivih zdravil ognjič; zaradi vsebnosti flavonoidov in karotenoidov ima njegov suhi izvleček odlične mehčalne in pomirjevalne lastnosti ter zdravilne in protikrčne lastnosti. S spodbujanjem ponovne epitelizacije ognjič odlično prispeva k dobremu počutju in boljšemu delovanju želodca.

Sprostitev želodčne sluznice je zelo koristna tudi pri preprečevanju gastroezofagealnega refluksa. Zelo koristne so lahko protikrčljivostne in sproščujoče lastnosti zdravilne melise, ki sproščajo zlasti osrednji živčni sistem in obilne mišice želodčne stene ter preprečujejo njeno pretirano krčenje.

Nazadnje lahko za pomoč pri prebavi jemljemo izvleček Carum carvi, da izkoristimo njegove karminativne in protimikrobne lastnosti. To zelo koristi zdravju prebavil.

Noreflux Naturando vsebuje vse naštete elemente; izdelek je v topnih vrečkah z okusom mleka in sladkega korena ter zaradi svoje preučene sestave ne predstavlja težav za tiste, ki morajo nadzorovati krvni tlak, vnos laktoze ali sladkorja ali so noseči.


 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih