Magnezij in nespečnost

DEJSTVA O NESPEČNOSTI IN MOTNJAH SPANJA

  • 65 % žensk in 53 % moških se vsaj dvakrat na teden sooča z nespečnostjo
  • Kako ugotovite, da trpite za nespečnostjo?
    • nikakor ne morete zaspati in se tudi po več ur budni obračate in premetavate v postelji
    • sredi noči se večkrat zbudite in nikakor ne morete ponovno zaspati
    • zbudite se veliko prezgodaj
    • zbudite se z občutkom, da ste neprespani
  • Če imate te simptome 2-3-krat na teden in ne trajajo dlje kot teden ali dva, če so povezani s telesnimi in/ali duševnimi težavami, govorimo o akutni nespečnosti.
  • Če se ti simptomi pojavljajo vsaj trikrat na teden v obdobju najmanj enega meseca, imate najverjetneje kronično nespečnost.

Kljub težavam pa le malo ljudi (približno ena od 20 oseb) dejansko poišče zdravniško pomoč in prosi za uspavala. Le-ta imajo žal tudi neželene učinke, kot so hoja v spanju, vožnja v spanju in – ironično – celo nespečnost. Gre za dobro znana tveganja, zato marsikdo, ki trpi zaradi te motnje, raje ne tvega in upa na najboljše ali pa čaka, da težava mine sama od sebe.

STRANSKI UČINKI USPAVAL

Težave s spanjem se da učinkovito obvladati tudi na drug način. Topični pripravki magnezija, ki se v telo absorbira preko kože, na primer znatno povečajo verjetnost bolj sproščujočega, zdravega in krepčilnega spanca.

MAGNEZIJ – NARAVNO USPAVALO

Magnezij stabilizira srčni ritem in blagodejno vpliva na telo. Učinkovito lajša s stresom povezane težave in posledično pripomore k boljšemu spancu. Med vzroki za težave s spanjem sta namreč tudi anksioznost in stres.

Magnezij lahko ugodno vpliva tudi najbolj neprijetne motnje razpoloženja kot so napadi panike, stres, anksioznost ter pretirana in neutemeljena zaskrbljenost in napetost.

ZAKAJ IMA MAGNEZIJ POMIRJEVALNI UČINEK?

Magnezij, kalcij in glutamat, ki obdajajo živčne celice, so v stanju ravnovesja, vendar pa imajo nasprotujoče si vloge. Medtem ko magnezij ohranja živčne celice v stanju mirovanja in sprostitve, jih lahko kalcij in glutamat aktivirata. Pomanjkanje magnezija v izvenceličnem prostoru povzroči večjo vzdražljivost teh celic. Obnovitev ravni magnezija ponovno stabilizira celične membrane in tako uravnovesi živčne celice, ki se lahko zdaj izklopijo.

To je osnova njegovega delovanja.

TVEGANJE ZA POMANJKANJE MAGNEZIJA JE VEČJE PRI STAREJŠIH, ZLASTI ŽENSKAH

Po podatkih, zbranih na podlagi izkušenj, postane absorpcija magnezija v črevesju z leti manj učinkovita, hkrati pa se magnezij tudi hitreje izloča z diurezo. Zato imajo starejši ljudje večjo verjetnost za pojav obsežnega zmanjšanja ravni magnezija v telesu.

KORISTNI UČINKI MAGNEZIJA:

  • skrbi za normalno delovanje živčevja
  • če je potrebno, ohranja živčne celice v stanju mirovanja
  • sprošča mišičje in zmanjšuje pojavnost nočnih mišičnih krčev
  • znižuje krvni tlak in stabilizira srčni ritem

UČINKE MAGNEZIJA SO POTRDILA KLINIČNA PRESKUŠANJA

V kliničnem preskušanju so opravili test na skupini 46 starostnikov, ki so trpeli za nespečnostjo. Polovica sodelujočih je osem tednov vsak dan dobivala 500 mg magnezija, druga polovica, ki je služila kot kontrolna skupina, pa placebo. Rezultate testa in stanje sodelujočih so ovrednotili z uporabo mednarodnega indeksa ISI (Insomnia Severity Index) za oceno nespečnosti na lestvici od 0 do 28. Sodelujoče so prosili, naj zapišejo vse vrste pijač, ki vsebujejo kofein, ter vsa živila, ki so jih uživali v testnem obdobju. Ta nabor podatkov so nato raziskovalci uporabili za analiziranje kalorij, pridobljenih iz magnezija, kalija, ogljikovih hidratov ter celokupnega števila kalorij, pridobljenih iz prehranskega vnosa.

Sodelujoči so po končanem testnem obdobju poročali o sledečem:

  • spali so bistveno bolje in se zbudili bolj spočiti
  • čas dremeža je bil precej krajši, to pomeni, da so lahko zaspali bistveno hitreje kot prej
  • manj pogosto so se zbujali zelo zgodaj zjutraj

Poleg tega so pri 23 sodelujočih izmerili naslednje:

  • nižje ravni kortizola (dobro znanega stresnega hormona)
  • višje ravni melatonina (drugega dobro znanega stresnega hormona)
  • višje ravni renina (hormona, ki ga izločajo ledvice), kar je povzročilo manj pogosto uriniranje ponoči

STRANSKI UČINKI JEMANJA MAGNEZIJEVIH TABLET   

Vsakodnevna uporaba magnezijevih tablet s 400-500 mg aktivnih učinkovin ima samo eno potencialno nevarnost: povzroči lahko drisko. Zato je primernejša uporaba čezkožnih oblik magnezija, ki se v telo absorbira čez kožo in tako zaobide prebavila in neželene posledice.

2,5 ml (pol čajne žičke) koncentrata starodavnega magnezija (Ancient Magnesium) vsebuje 257 mg esencialnega magnezija.

Ali ste vedeli, da ima melatonin podoben pozitiven pomirjujoč učinek kot ga ima magnezij in izboljšuje kakovost nočnega spanca?

 

BREZ NEGATIVNIH UČINKOV MAGNEZIJA Z UPORABO KONCENTRATA STARODAVNEGA MAGNEZIJA (ANCIENT MAGNESIUM)

Magnezijev oksid, ki se uporablja v večini prehranskih dopolnil, je sorazmerno poceni, vendar zelo učinkovit. Ima pa eno težavo: ne absorbira se zelo dobro. Kar 93 % magnezija, ki je na voljo v obliki kapsul ali tablet, se morda sploh ne absorbira ali prodre skozi črevesno steno, od koder naj bi vstopil v krvni obtok. Namesto tega ostaja v tankem črevesu, od koder se pomika proti debelemu črevesu, kjer se vsrka v vodo. To je sicer ugodno v primeru zaprtja, vendar pa ima lahko drugače magnezij precej neprijetne stranske učinke. Stanje zaprtja se lahko spremeni v dolgotrajno drisko, ki traja tako dolgo, dokler magnezij dokončno ne zapusti črevesja in se izloči iz telesa.

Eden od načinov, kako se izogniti tej nevšečnosti, je uporaba magnezija v obliki koncentrata, ki se absorbira preko kože. Magnezijev koncentrat ima oljnat videz, vendar to ne pomeni, da gre za obliko olja. Tak videz ima po zaslugi magnezija in drugih koristnih mineralov, ki jih vsebuje koncentrat, v bistvu pa je izdelek preprosto mešanica vode in mineralov. Magnezijev koncentrat nadomešča druge manj vpojne oblike magnezija z učinkovitejšim magnezijevim kloridom. Magnezijev koncentrat ima zelo visoko vsebnost magnezija. En liter magnezijevega koncentrata vsebuje približno 160-krat toliko magnezija kot 500 mg dopolnila z magnezijem. To dejstvo zagotavlja, da telo prejme potrebne količine mineralov. S prehajanjem skozi kožo in neposrednim vstopom v krvni obtok – daleč od prebavil – tudi ne povzroča prebavnih težav.

ZAKAJ UPORABITI MAGNEZIJEV KONCENTRAT, KADAR VAS MUČI NESPEČNOST IN NE MORETE SPATI?

Če bi radi bolj kakovosten spanec, so peroralna dopolnila primerna izbira. Izogibajte se cenejšim izdelkom, ki vsebujejo magnezijev oksid. Raje uporabite 200 mg odmerek magnezijevega citrata čez dan, če jemljete magnezijev glicinat, pa ne pozabite na uživanje zadostnih količin tekočine (kar, ironično, zmanjšuje pozitivni učinek renina, tj. manj pogosto uriniranje ponoči), in gotovo boste spali bolje.

V vseh drugih primerih pa je najbolje, če pred spanjem preprosto vtrete nekaj magnezijevega koncentrata v koži na čelu, prsnem košu, dlaneh ali celo po celem telesu. Zadošča, če to storite občasno. Koža se bo po tem zdela slana in če občutite draženje, lahko ostanke magnezija preprosti zbrišete s kože z vlažno brisačo, nato pa prepustite magneziju, da opravi svoje delo.

POVEZAVA MED ASPARTAMOM, MAGNEZIJEM IN NESPEČNOSTJO

Telo potrebuje magnezij in če je v vašem telesu zadostna količina tega minerala, bo veliko bolj verjetno, da bo vaš spanec kakovosten. Pri tistih posameznikih, ki gredo pogosto skozi obdobja budnosti oziroma nespečnosti, pa lahko magnezijev koncentrat povzroči pravo revolucijo. Če ste med tistimi, ki so zasvojeni s sladili z visoko vsebnostjo aspartama (npr. Nutrasweet) ali če preprosto ne morete brez dnevnega odmerka dietne kole ali drugih dietnih gaziranih pijač (Diet Coke, Diet Pepsi, Coke Zero), je zelo priporočeno, da začnete jemati magnezijev koncentrat.

Aspartam je vrsta eksitotoksina ali nevrotoksina, ki poveča privzem glutamata v možganih. Magnezij spodbuja izločanje gama-aminomaslene kisline (GABA) v možganih. Gama-aminomaslena kislina nevtralizira glutamat, magnezij pa do določene mere deluje kot protiutež negativnim nevrotoksičnim učinkom aspartama.

Zakaj se z upoštevanjem zgoraj navedenega ne bi prepričali sami? Razen seveda, če ne sodite med tiste posameznike, ki jih ne prebudi niti dolgotrajno zvonjenje budilke.

    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih