MENOPAVZA

Vročinski valovi, prekomerno potenje, razdražljivost, povečanje telesne teže - to so prvi znaki menopavze. Pri nekaterih ženskah so lahko te težave še posebej intenzivne in vplivajo celo na običajne vsakodnevne dejavnosti, zlasti v prvem obdobju. Na srečo nam narava ponuja rastline in naravna sredstva za obvladovanje menopavzalnih pritožb z neželenim pristopom.

Fiziološki čas
Menopavza je za vsako žensko fiziološki čas, ko se zmanjša aktivnost jajčnikov, kar povzroči nižjo raven estrogena.
Estrogeni so hormoni, značilni za ženski organizem, ki uravnavajo spolno dozorevanje, plodnost in razvoj sekundarnih ženskih značilnosti.

Menopavza se običajno pojavi med 45. in 55. letom starosti in nastopi postopoma, v obdobju od 5 do 10 let (klimakterij), za katerega so najprej značilni neredni menstrualni cikli in nazadnje popolna odsotnost.

Menopavza: kako se kažejo motnje
Zaradi zmanjšanja ravni estrogena se pojavijo številne motnje; nekatere se pokažejo na začetku menopavze ali celo med klimakterijem, druge pa se pojavijo več let pozneje.

Zgodnje pritožbe vključujejo več področij in so pogosto najbolj nadležne.
Mednje spadajo vročinski valovi, ki so najbolj izčrpavajoče neprijetnosti in jih doživlja 88 % žensk v menopavzi[1].
Poleg razdražljivosti, nestabilnega razpoloženja, motenj spanja in motenj, ki vključujejo spolno področje, kot sta suhost nožnice in zmanjšan libido.

Po drugi strani pa imajo lahko pozne pritožbe, čeprav so za žensko manj moteče, resnejše posledice za telo. Na primer pogostejša osteoporoza, ki lahko poveča tveganje za zlom kosti, ali sprememba lipidnega profila s povišanimi vrednostmi holesterola in trigliceridov, kar lahko povzroči posledice za srčno-žilni sistem.

Naravna zdravila za motnje v menopavzi
Narava ženskam v menopavzi priskoči na pomoč z različnimi rastlinami. Vendar se ne smemo omejiti na lajšanje zgodnjih in bolj nadležnih pritožb, ampak ne smemo pozabiti tudi na pozne pritožbe.
Zato je koristno posredovati s celovitim nutracevtskim pristopom. Na primer kombiniranje snovi, ki se borijo proti menopavzalnim težavam, kot so soja, Dioscorrea in Cimicifuga, s specifičnimi snovmi za posamezne težave.

Na primer, koristno je kombinirati magnezij, vitamin D in kalcij za podporo zdravja kosti in preprečevanje neprijetnih posledic. Magnezij uravnava tudi normalno delovanje živčnega sistema.
Za večji učinek na čustveno komponento lahko kombiniramo snovi, ki spodbujajo sprostitev in duševno počutje, kot je pasijonka.

Dodatek, ki spodbuja splošno izboljšanje počutja žensk, je vsekakor zaželen pristop.

Kaj storiti, če vročinski oblivi ne popustijo?
Kadar so vročinski oblivi tako moteči, da omejujejo vsakdanje življenje, pristop, kot je zgornji, čeprav je celovit, morda ne bo zadostoval.

V tem primeru lahko uporabimo tudi dodatek s posebnimi snovmi proti vročinskim oblivom, kot je hmelj, ki skupaj z žajbljem uravnava potenje pri ženskah v menopavzi.
Pri tej posebni težavi je morda primerno izbrati tekoče dopolnilo, ki spodbuja hitro absorpcijo sestavin in se jemlje po potrebi.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih