Dolgi COVID

Če se zdi, da je pandemija že nekaj časa pozabljena, pa je zdaj v igri nov izzivalec: dolgi COVID. Ali veste, kaj je to? Izvedeli bomo skupaj!

Če sta nas sprva strašila virulenca Covida in huda simptomatika, povezana z okužbo, kaj nas lahko prestraši zdaj, ko je simptomatika primerljiva s simptomatiko prehladne gripe? Odgovor je: dolg COVID.

Dolg COVID: kaj je to?
Govorimo o novem kliničnem stanju, prepoznanem pri posameznikih, pri katerih po ozdravitvi od bolezni COVID-19 vztrajajo nekateri značilni znaki bolezni COVID-19:

Utrujenost
splošna otopelost
mišična oslabelost
kašelj
glavoboli


Osebnost ali oseba za dolg COVID?
Vsi ljudje, ki so bili okuženi z virusom SARS-CoV-2, se ne soočajo z dolgotrajnim COVIDOM. Morda se sprašujete, kako to, preprosto zaradi vprašanja individualnosti. Vsak človek je drugačen in to je opaziti tudi pri motnjah.

Ne gre le za vprašanje, kakšen je odnos osebe do bolezni, obstajajo fiziološki, natančneje genetski dejavniki, ki lahko posameznika v večji ali manjši meri predisponirajo za določene manifestacije. In prav ta posebnost je tista, zaradi katere se pri nekaterih ljudeh manifestira dolgotrajni COVID, pri drugih pa ne. V teku je več študij, da bi bolje opredelili značilne lastnosti te bolezni, vključno z vzroki.

Lov na vsiljivca!
Obstajata dva kazalnika, s katerima lahko vsakdo poskuša ugotoviti, ali ima res dolg COVID:

Zavedanje, da se je v obdobju pred pojavom simptomov srečal s COVID-19.
Pomanjkanje stanja popolnega dobrega počutja, za katerega so lahko značilne različne pritožbe, nekatere bolj splošne, kot sta kronična utrujenost ali mišična utrujenost; druge bolj specifične.
Splošni nasveti: prehrana, aktivnost in drugo
Kljub dejstvu, da je v ozadju dolgotrajnega COVID-a fiziološka komponenta, obstaja nekaj nasvetov o življenjskem slogu, ki jih lahko uvedemo, da bi se mu poskušali zoperstaviti:

Najprej zdrava prehrana, in da, še enkrat, gre za prehrano. Za ohranjanje zdravja telesa je treba zagotoviti vsa makro- in mikrohranila.
Telesna dejavnost. Potrebnega je zelo malo, že 15-minutni sprehod na dan ali druga vadba je lahko dovolj, da spodbudimo in okrepimo našo obrambo.
Zdravje posameznika temelji na psihofizičnem počutju. Prav situacije stresa in napetosti lahko pogosto ogrozijo našo umirjenost in imunsko obrambo.
Na koncu ne pozabimo, da po okužbi z virusom COVID-19 sledi dolgotrajna okužba s COVID-19. Posebno pozornost moramo nameniti trenutkom, ko lahko lažje pridemo v stik z virusom, na primer pri stikih z večjimi skupinami ljudi.
Če ste se torej okužili z virusom COVID-19 in se ne počutite pri polni moči, se morda pod površjem dogaja še kaj več. V takšnih primerih je vedno dobro poiskati nasvet družinskega zdravnika, ki bo lahko vaše stanje podrobneje preučil.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih