Preveč GLUKOZE v krvi?

Po rednem pregledu pri osebnem zdravniku nepričakovano ugotovite, da imate visoko raven glukoze v krvi. Ko mine faza začudenja, se začnejo pojavljati prvi strahovi: "Kaj zdaj? Kaj naj storim? Poskusimo osvetliti, kakšna so tveganja in kako ukrepati.

 

Ravni glukoze: zakaj se sladkor v krvi zvišuje?
Recimo, da pojemo krožnik testenin, ki so sestavljene iz velikih molekul, sestavljenih iz enostavnih sladkorjev, ti sladkorji se sprostijo in pridejo v črevo, kjer lahko vstopijo v krvni obtok.
Naše telo lahko uravnava raven glukoze v krvi tako, da aktivira mehanizme, ki sladkorje prenašajo iz krvi v skladišča ali obratno. Če pa ti mehanizmi izgubijo učinkovitost, se pojavijo visoke ravni sladkorja v krvi, ki lahko, če se ne zmanjšajo, povzročijo številne težave.

Tveganja: učinki na naš organizem
- Posledice za postavo
Prve posledice opazimo pri telesni teži, saj več sladkorja kot ga zaužijemo, višja je glukoza v krvi in debelejši smo; za to je odgovoren inzulin.
Poleg tega, večja ko je maščoba, manj sladkorja izkoristijo celice, zato krvni sladkor ne pade in trebušna slinavka še naprej sprošča inzulin.
Nastane pravi začarani krog, ki lahko stanje še poslabša.

- Posledice za organe
Če ne ukrepamo, lahko težave postanejo resnejše in prizadenejo več organov:
- Opazimo lahko togost žilnih sten, kar ima posledice v smislu pritiska.
- lahko se poškodujejo očesne krvne žile
- lahko se pojavijo težave z ledvicami
- Prizadeta je lahko tudi koža, saj lahko presežek sladkorja poslabša delovanje kolagena, koža pa postane bolj utrujena in nagubana.

DOBRA PRAVILA: 3 preprosta pravila
Kako ukrepati?
Najprej in predvsem s spremembo prehrane.
Tukaj so tri preprosta pravila, ki jih upoštevajte, da boste imeli sladkor v krvi pod nadzorom.

1. Pazite na sladkorje, saj niso vsi enaki.
Razlikovati je treba med enostavnimi sladkorji in sestavljenimi sladkorji:

Enostavni sladkorji, kot so glukoza, fruktoza in saharoza (kuhinjski sladkor), ker v našem organizmu ne doživljajo posebnih sprememb, hitro zvišajo raven sladkorja v krvi, zato jih imenujemo "visok glikemični indeks".
Nasprotno pa kompleksni sladkorji, kot je škrob, niso takoj na voljo, saj se morajo najprej razgraditi v enostavne sladkorje, zato počasneje dvigujejo raven sladkorja v krvi.
Nasvet: zmanjšajte količino enostavnih sladkorjev, izogibajte se sladkorju v kavi in sladkanih pijačah, kot so oranžada, kokakola ali čaj v pločevinki. Če želite sladkati pijačo, se raje odločite za stevijo. Zmanjšajte uživanje sadja z visoko vsebnostjo sladkorja, kot so datlji, suhe fige in suhe slive.

2. Zmanjšajte količino rafiniranih živil
Rafinirana živila, kot sta sladkor ali 00 moka, so podvržena predelavi, zaradi katere izgubijo veliko hranilnih snovi, oboje pa povzroča hitro zvišanje ravni sladkorja v krvi. Bolje je dati prednost polnozrnatim ali večzrnatim testeninam in kruhu, ki so bogati tudi z vlakninami, ki uravnavajo absorpcijo hranilnih snovi (vključno s sladkorji).

Nasvet: zmanjšajte uživanje testenin in kruha ter raje uživajte polnozrnate ali večzrnate testenine. Pri zajtrku na primer raje uživajte marmelado brez dodanih sladkorjev (sadje že vsebuje sladkorje) v kombinaciji s polnozrnatim kruhom, ki zmanjša glikemični vrh, ki ga povzroči marmelada.
Pred klasičnim sladkorjem imejte raje polnozrnati trsni sladkor (upoštevajte, da se polnozrnati trsni sladkor razlikuje od surovega trsnega sladkorja v vrečah, ki se ne razlikuje posebej od saharoze).

3. Da za telesno dejavnost
Telesna dejavnost je bistvenega pomena za uravnavanje ravni sladkorja v krvi.
Zelo koristna je zlasti aerobna dejavnost, npr. hitra hoja, lahek tek (jogging), plavanje ali tek na smučeh.
Bistveno je, da se 3-4-krat na teden vsaj 30-60 minut ukvarjamo z zmerno intenzivno vadbo, saj to vodi k splošnemu izboljšanju parametrov presnovnega uravnavanja.

Nasvet: začnite s 30-minutno hojo 3-krat na teden in vsak teden podaljšajte trajanje dejavnosti za 5 minut.

Narava nam lahko priskoči na pomoč
Da, obstajajo številne rastline, ki pomagajo pri spodbujanju presnove ogljikovih hidratov, kot so gymnema, cimet, murva in ameriški krompir . Zelo koristen je tudi krom, ki prispeva k vzdrževanju normalne ravni glukoze v krvi.

Te informacije, ki jih ponuja spletna stran MediSanus, so zgolj informativne in nikakor ne nadomeščajo zdravniškega nasveta. Uredniki teh informacij ne prevzemajo nobene odgovornosti za kakršne koli posledice njihove uporabe v druge kot zgolj informativne namene. Pred uporabo izdelka preberite opozorila.


 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih